Aktualności

    W dziale OPERATY OCHRONY POWIETRZA zamieściliśmy nową stronę, na której opisujemy kluczowe zagadnienia w zakresie tła zanieczyszczenia powietrza.

    W rozdziale pt. Termin ważności opisaliśmy ujednoliconą dla wszystkich regionalnych wydziałów GIOŚ zasadę obowiązywania wydanych informacji o aktualnym stanie jakości powietrza do czasu opracowania kolejnej rocznej oceny jakości powietrza (w praktyce do 30 kwietnia).

    W rozdziale pt. Zakres substancji opisaliśmy związki, dla których w informacjach GIOŚ powinny znaleźć się stężenia średnioroczne oraz sposób postępowania w razie braku niektórych z nich.

    Rozdział pt. Znaczenie zmiany tła dla oceny wyników modelowania i optymalizacja pracy w Operacie FB zawiera natomiast praktyczne wskazów dla autorów opracowań, którzy korzystają z tego oprogramowania.

    Strona dostępna jest pod adresem https://wszystkooemisjach.pl/487/tlo-zanieczyszczenia-powietrza-aktualny-stan-jakosci-powietrza

    W Monitorze Polski opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska zawierające wykaz aglomeracji i miast o liczbie mieszkańców większej niż 100.000, dla których dokonuje się porównania wskaźnika średniego narażenia na pył zawieszony PM2,5 względem dozwolonego pułapu stężenia ekspozycji.

    Aktualne wyniki oceny (za rok 2021) dodaliśmy do strony Wskaźniki średniego narażenia na pył PM2,5 w miastach Polski, która zawiera zestawienie ocen od roku 2012.

    Zapraszamy na IV edycję Konferencji „Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie”, która odbędzie się 13-14 października w Airport Hotel Okęcie w Warszawie.

    Jesienna edycja Konferencji będzie koncentrowała uwagę na wzroście wykorzystania biomasy w elektrowniach i ciepłowniach w kontekście decyzji Komisji Przemysłu Badań i Energii (ITRE) Parlamentu UE z 13 lipca 2022, zgodnie z którą udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii w UE ma wzrosnąć do 2030 roku do 45%. Wśród tematów znajdzie się również:

    • Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych z wykorzystaniem biometanu i wodoru

    • Nowe inwestycje w RDF – przegląd rynku

    • Biomasa w ciepłownictwie – szanse i ograniczenia

    Szczegółowe informacje oraz link do rezerwacji miejsc zamieściliśmy na stronie Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie Konferencja 2022 (październik IV edycja)

    Stronę dotyczącą Rocznych ocen jakości powietrza uzupełniliśmy o zestawienie ocena za rok 2021. Dokumenty te będą obowiązywały do daty publikacji kolejnych ocen (za rok 2022), prawdopodobnie do końca kwietnia 2023 r.

    Aktualizacja rocznych ocen jakości powietrza ma szczególne znaczenie dla określania obszarów, na których uzyskanie pozwolenia emisyjnego dla instalacji nowych i istotnie zmienionych jest możliwe po przeprowadzeniu postępowania kompensacyjnego (zgodnie z art. 225 ustawy Prawo ochrony środowiska) oraz dla ustalania wartości tła zanieczyszczenia powietrza wydawanego przez wydziały regionalne GIOŚ.

    Adresy rocznych ocen zostały przedstawione w dziale OPERATY OCHRONY POWIETRZA, w zakładce Roczna ocena jakości powietrza za rok 2021, 2020, 2019

    Zapraszamy na V Narodowy Kongres Biometanu, który odbędzie się 30 i 31 maja 2022 w Airport Hotel Okęcie w Warszawie.

    Tegoroczny Kongres będzie dotyczył perspektyw produkcji biometanu w Polsce, technicznych aspektów zatłaczania biometanu do sieci gazowej, wsparcia dla biometanu oraz potencjału „zielonego” wodoru produkowanego z biometanu.

    Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Organizatora – wydawcy magazynu Biomasa.pl:

    https://wszystkooemisjach.pl/480/v-narodowy-kongres-biometanu  

    Ruszyły zapisy na letnią edycję szkoleń z Obliczeń rozprzestrzeniania zanieczyszczeń w powietrzu i Specjalisty ds. Emisji. Szczegółowe informacje o szkoleniach oraz formularze zgłoszeń dostępne są na stronach:

    - Specjalista ds. Emisji – szkolenie 21-22.06.2022

    - Szkolenie z obliczeń rozprzestrzeniania zanieczyszczeń w powietrzu - 31.05.2022 Webinarium / 01.06.2022 Warsztaty on-line

    W dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 17 marca 2022 r. w sprawie formatu dokumentu zawierającego wyniki inwentaryzacji przyrodniczej oraz formatu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (poz. 652).

    Zgodnie z rozporządzeniem raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz dokument zawierający wyniki inwentaryzacji przyrodniczej zapisuje się w części:

    1) tekstowej tych dokumentów – w formacie PDF z możliwością przeszukiwania tekstu oraz w formacie RTF, DOCX, DOC albo ODT

    2) tabelarycznej tych dokumentów – w formacie PDF z możliwością przeszukiwania tekstu oraz w formacie XML, XLSX, XLS albo ODS

    3) graficznej i kartograficznej tych dokumentów – w formacie PDF

    Dodatkowo dokument zawierający wyniki inwentaryzacji przyrodniczej w części kartograficznej zapisuje się w formatach wektorowych SHP lub GPKG wykorzystywanych w systemach informacji przestrzennej.

    Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do ww. dokumentów składanych w ramach postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem 23 kwietnia 2022 r.

    Rozporządzenie dostępne jest na stronie https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000652

    W nowej edycji Raportu znalazło się wiele ciekawych artykułów z zakresu:

    - technologii, w tym projekt samowystarczalnej energetycznie biogazowni bezodorowej, wykorzystania pofermentu jako nawozu, produkcji biogazu z odpadów komunalnych, technologii suchej fermentacji perkolacyjnej, technologii uzdatniania biogazu, małoskalowego reformingu parowego metanu, produkcji metanu syntezowego z wodoru i dwutlenku węgla, produkcji biowodoru, technicznych aspektów zatłaczania biometanu do sieci

    - zagadnień systemowych, w tym rentowności, neutralności emisyjnej rolnictwa, wsparcia rozwoju branży biometanu

    - zagadnień prawnych, w tym przyjmowania odpadów do biogazowni i ocen oddziaływania na środowisko

    Raport Biogaz w Polsce 2022 dostępny jest na stronie https://magazynbiomasa.pl/raport-biogaz-w-polsce-2022-premiera-publikacji-juz-dzis/

    Na stronie Biura IPPC opublikowany został ostateczny projekt BREFu Wspólnych dla sektora chemicznego systemów zarządzania i oczyszczania gazów odlotowych (Common Waste Gas Management and Treatment Systems in the Chemical Sector), w skrócie WGC.

    Dokument zawiera proponowane konkluzje BAT (pkt 4). Dotyczą one instalacji wymienionych w załączniku I do Dyrektywy IED z wyłączeniem 9 obszarów. Proponowane konkluzje BAT obejmują poziomy emisji BAT-AEL, w tym: związków organicznych wprowadzanych do powietrza w sposób zorganizowany; pyłu, ołowiu, niklu; NOx, CO; amoniaku, Cl2, HF, HCN, HCl, SO2.

    W projekcie określono również zobowiązanie do stosowania systemu zarządzania emisjami niezorganizowanymi LZO, w tym poprzez bilans LZO i program LDAR, wraz z określeniem obowiązkowego monitoringu nieszczelności w oparciu o normę EN 15446.

    Oprócz wymagań ogólny (dotyczących wszystkich rodzajów działalności) określono szczegółowe konkluzje BAT dla produkcji poliolefin, PVC, syntetycznych kauczuków, wiskozy, pieców i podgrzewaczy procesowych o mocy większej, równej 1 MW.

    Po opublikowaniu konkluzji BAT w Dzienniku Urzędowym UE wobec ww. wymagań zastosowanie będzie miał art. 215.2.1 ustawy Prawo ochrony środowiska („wszystkie konkluzje BAT, które dla danego rodzaju instalacji zostały opublikowane") oraz 216.2 (do analizy PZ dokonywanej co 5 lat stosuje się odpowiednio przepisy art. 215 ust. 2).

    Projekt BREFu WGC dostępny jest na stronie: https://eippcb.jrc.ec.europa.eu/sites/default/files/2022-03/WGC_Final_Draft_09Mar2022-B-W-Watermark.pdf oraz https://eippcb.jrc.ec.europa.eu/reference

    Zapraszamy na III konferencję z cyklu "Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie", która odbędzie się 17 – 18 marca 2022 r. w Radziejowicach (woj. mazowieckie).

    W Konferencji wezmą udział najważniejsi przedstawiciele firm i instytucji, które zajmują się biomasą (przedstawiciele przedsiębiorstw ciepłowniczych, samorządów, producentów i traderów biomasy, dostawców paliw alternatywnych).

    Podczas Konferencji Uczestnicy będą mogli poznać możliwe scenariusze rozwoju sektora ciepłowniczego w Polsce oraz zyskać wiedzę, która pomoże podjąć decyzję dotyczącą wyboru paliwa do instalacji, a także uzyskać konkretne informacje na temat aktualnej sytuacji branży biomasowej w Polsce oraz poznać każdego uczestnika konferencji dzięki formule B2B.

    Drugiego dnia konferencji chętni Uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić kotłownię biomasową w zakładzie Polmos Żyrardów.

    Więcej informacji na stronie: http://magazynbiomasa.pl/biomasa-w-cieplownictwie/

    NEWSLETTER:
    Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach zapisz się
     
    Zmiana zasad pozwoleń zintegrowanych / zmiana dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych IED
    Katalizatory do redukcji LZO - Katalizator Grupa PONER
    Operat FB

    Zmiana zasad Pozwoleń Zintegrowanych - Dyrektywa IED 2.0 - szkolenie 4 czerwca 2024

    Zobacz komunikaty JRC/ IPPC Bureau / Rada Unii Europejskiej / Rada Europejska / US EPA / EEA / NIK / ETO / GDOŚ / GIOŚ / WIOŚ / IOŚ / MKiŚ:

    IPPC Bureau: The nineteenth meeting of the IED Article 13 forum took place on 29 and 30 April 2024. The forum expressed its opinion on the best available techniques reference document for the Smitheries and Foundries Industry SF BREF (30.04.2024)

    U.S. EPA [chlorek metylenu] Biden-Harris Administration Finalizes Ban on Most Uses of Methylene Chloride, Protecting Workers and Communities from Fatal Exposure (30.04.2024)

    KOBiZE: Obowiązek wypełnienia sprawozdań CBAM (przypomnienie) oraz składanie sprawozdań z opóźnieniem (29.04.2024)

    EEA: Urban adaptation in Europe: what works? (29.04.2024)

    EEA: Estimated monthly mean NO₂ concentrations for the region around Ghent / Belgium (29.04.2024)

    U.S. EPA [ograniczenie emisji z elektrowni opalanych paliwami kopalnymi] Biden-Harris Administration Finalizes Suite of Standards to Reduce Pollution from Fossil Fuel-Fired Power Plants (25.04.2024)

    WIOŚ w Krakowie: Pożar baterii litowo-jonowych w kontenerze zaadaptowanym na magazyn energii na terenie zakładu w Trzebini (24.04.2024)

    U.S. EPA [transport] Biden-Harris Administration Announces Nearly $1 Billion in Grants to Invest in America’s Clean Heavy-Duty Vehicle Transition (24.04.2024)

    WIOŚ w Warszawie prowadzi działania na terenie pożaru miejsca magazynowania odpadów w m. Jakubów (24.04.2024)

    ETO: Zeroing in on zero emissions ‒ A sharp bend Ahead (24.04.2024)

    KOBiZE: Zmiana formularza excel Planu metodyki monitorowania (23.04.2024)

    IOŚ-PIB: Dekarbonizacja procesów budowlanych – spotkanie podsumowujące działania w ramach projektu (19.04.2024)

    KOBiZE: Nowa analiza CAKE/ KOBiZE/ IOŚ-PIB dotycząca synergii systemu EU ETS z innymi politykami (19.04.2024)

    U.S. EPA [PFAS] Biden-Harris Administration Finalizes Critical Rule to Clean up PFAS Contamination to Protect Public Health (19.04.2024)

    GIOŚ: Drony kluczowym narzędziem w walce z przestępczością środowiskową (19.04.2024)

    EEA: EU indicator framework for chemicals (17.04.2024)

    KOBiZE: Konieczność aktualizacji planów metodyki monitorowania (17.04.2024)

    KOBiZE: Film instruktażowy jak wypełnić raport CBAM (17.04.2024)

    IPPC Bureau: Expression of Interests to join the INCITE Launch Event are open! (16.04.2024)

    EEA: Persistent organic pollutant emissions in Europe (16.04.2024)

    EEA: Hydrofluorocarbon phase-down in Europe (16.04.2024)

    EPA [niewystarczające dowody na brak emisji związków toksycznych z turbin spalających paliwa] Takes Action to Maintain Public Health Protections for Communities Near Stationary Combustion Turbines (15.04.2024)

    EPA [ochrona przed pyleniem podczas  dekontaminacji gruntu] Approves Plan to Remove PCB Contamination at the North Austin Community Center in Chicago (15.04.2024)

    KOBiZE: Wejście w życie rozporządzenia delegowanego Komisji UE 2024/873 zmieniającego rozporządzenie delegowane (UE) 2019/331, a przejściowe zasady dotyczące zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji (15.04.2024)

    EPA Publishes Annual US Greenhouse Gas Inventory (11.04.2024)

    JRC: Wildfires - 2023 among the worst in the EU in this century (10.04.2024)

    EPA [nielegalny import HFC] Files Complaint Against California Company for Unlawful Import of HFCs (10.04.2024)

    MKiŚ: Informacja dotycząca Planów Neutralności Klimatycznej (09.04.2024)

    EPA [PFAS] Releases Updated Interim Guidance on Destroying and Disposing of Certain PFAS and PFAS-Containing Materials (09.11.2024)

    U.S. EPA [tlenek etylenu, chloropren] Biden-Harris Administration Finalizes Stronger Clean Air Standards for Chemical Plants, Lowering Cancer Risk and Advancing Environmental Justice (09.11.2024)

    EPA [sprawiedliwość środowiskowa] and DEC Launch Statewide Environmental Justice Listening Tour (05.04.2024)

    IOŚ-PIB: II spotkanie użytkowników serwisu Monitoringu Atmosfery Copernicus Polska (05.04.2024)

    U.S. EPA [przeciwdziałanie pożarom lasów] Pacific Northwest federal, state agencies to collaborate on prescribed fire, smoke management to confront wildfire crisis (05.04.2024)

    EPA [dyfuzja chlorowanych LZO z gruntu do budynków] iProposes Plan to Address Contamination in Buildings at the Meeker Avenue Plume Superfund Site in Brooklyn (05.04.2024)

    Zobacz bieżące artykuły w Atmospheric Environment:

    Fog/cloud processing of atmospheric aerosols from a single particle perspective: A review of field observations

    Observational constraints on the parameterization of particle dry deposition over bare cropland

    Formation of secondary organic aerosols from Cl-initiated oxidation of anisole: Rapid release of ultrafine particles and organic chlorides

    Modeling of air pollution due to marine traffic in Marseille

    Zobacz EUR-Lex:

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2024/1244 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie przekazywania danych środowiskowych z instalacji przemysłowych, ustanowienia Europejskiego Portalu Emisji Przemysłowych oraz uchylenia rozporządzenia WE nr 166/2006Tekst mający znaczenie dla EOG (02.05.2024)

    Sprostowanie do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, zmieniającego dyrektywę UE 2019/1937 i uchylającego rozporządzenie UE nr 517/2014 (25.04.2024)

    Sprostowanie do rozporządzenia delegowanego Komisji UE 2023/2772 z dnia 31 lipca 2023 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE w odniesieniu do standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (19.04.2024)

    Rozporządzenie Komisji UE 2024/1103 z dnia 18 kwietnia 2024 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń i oddzielnych powiązanych regulatorów oraz uchylające rozporządzenie Komisji UE 2015/1188 (19.04.2024)

    Sprostowanie do rozporządzenia delegowanego Komisji UE 2024/873 z dnia 30 stycznia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie delegowane UE 2019/331 w odniesieniu do przejściowych zasad dotyczących zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji w całej Unii (17.04.2024)

    Rozporządzenie delegowane Komisji UE 2024/1127 z dnia 8 lutego 2024 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1242 przez określenie zasad przewodnich i kryteriów na potrzeby określania procedur weryfikacji wartości emisji CO2 i zużycia paliwa przez pojazdy ciężkie dopuszczone do użytku – weryfikacja w trakcie eksploatacji (16.04.2024)

    Sprawa C-311/22 Wyrok Trybunału z dnia 22 lutego 2024 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym) –Środowisko naturalne – Dyrektywa 2010/75/UE – Zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola  – Artykuł 10 – Punkt 6.4 lit. a) załącznika I – Prowadzenie rzeźni, w których wydajność produkcji tusz przekracza 50 ton dziennie – Pojęcia „tuszy” i „wydajności dziennej” – Rzeźnia nieposiadająca pozwolenia – Uwzględnienie rzeczywistej produkcji (08.04.2024)

    Rozporządzenie delegowane Komisji UE 2024/873 z dnia 30 stycznia 2024 r. zmieniające rozporządzenie delegowane  2019/331 w odniesieniu do przejściowych zasad dotyczących zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji w całej Unii (04.04.2024)

    Zalecenie Rady z dnia 25 marca 2024 r. w sprawie kontynuowania skoordynowanych środków zmniejszających zapotrzebowanie na gaz (27.03.2024)

    Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego „Kształtowanie nowej europejskiej strategii na rzecz rynku wewnętrznego: uwzględnić wyzwania w zakresie konkurencyjności i technologii oraz wyzwania społeczne i ekologiczne dla naszych przedsiębiorstw” (26.03.2024)

    Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego „Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady – Nowe perspektywy dotyczące związku między klimatem a bezpieczeństwem: uwzględnianie wpływu zmiany klimatu i degradacji środowiska na pokój, bezpieczeństwo i obronę” (26.03.2024)

    Poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 13 września 2023 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (22.03.2024)