Co warto wiedzieć o OZE?
Pod skrótem OZE kryją się odnawialne źródła energii, czyli takie których wykorzystanie nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem, gdyż odnawiają się w krótkim czasie. Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy energię promieniowania słonecznego, energię prądów i pływów wodnych, geotermalną, wiatru oraz energię powstającą podczas spalania biomasy i biogazu. Odnawialne źródła energii można wykorzystać w mikroinstalacjach, które zamieniają konkretne źródło na energię elektryczną.
Szczegółowe informacje dot. OZE (Odnawialnych Źródeł Energii): http://www.prosument-oze.eu/odnawialne-zrodla-energii.html
Energia słoneczna
Energia słoneczna jest najpowszechniejszym źródłem energii odnawialnej i można z niej skorzystać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie kolektorów słonecznych, które zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną nośnika. Nośnikiem w kolektorach jest zazwyczaj woda, glikol lub gaz. Kolektory wykorzystuje się do wspierania systemu grzewczego domu. Drugim rozwiązaniem jest instalacja paneli fotowoltaicznych, które przekształcają energię solarną w energię elektryczną. Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne mogą występować wspólnie, tworząc hybrydową instalację.
Energia wiatru
Energia wiatru wykorzystywana jest w przydomowych elektrowniach wiatrowych. W zależności od prędkości wiatru uzyskujemy określoną moc instalacji. W przypadku elektrowni wiatrowych duże znaczenie ma ich umiejscowienie. Minusem może być emitowanie przez turbiny wiatrowe charakterystycznego hałasu.
Energia geotermalna
Wykorzystanie energii geotermalnej wiąże się z zainstalowanie specjalnej pompy ciepła, która będzie pobierała energię z gruntu lub wód podziemnych. Pompy cieplne są najtańszym źródłem energii cieplnej, a ich niewielkie rozmiary sprawiają, że nie wpływają szpecąco na wygląd posesji. Użycie pomp cieplnych nie jest uzależnione od pogody i klimatu.
Biomasa i biogaz
Biomasa to specyficzna frakcja produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu, która ulega biodegradacji. Do biomasy zaliczany jest również biogaz i ulegające biodegradacji odpady przemysłowe i komunalne. Osoby, które chcą czerpać energię ze spalania biomasy, muszą zaopatrzyć się w specjalny piec do tego przeznaczony. Nowoczesne piece są praktycznie bezobsługowe, posiadają automatyczne podajniki paliwa oraz funkcje czyszczenia i odpopielania.
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii na potrzeby gospodarstwa domowego przynosi wiele korzyści. Pozwala na częściowe lub całkowite uniezależnienie się od dostaw prądu z elektrowni, a co za tym idzie pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Ponadto mikroinstalacje oze są przyjazne dla środowiska, praktycznie nie emitują szkodliwych związków do atmosfery. Warto zainteresować się tymi rozwiązaniami i wdrożyć je w swoich gospodarstwach domowych.
źródło: http://www.prosument-oze.eu