Aktualności
Zapraszamy na 8. edycję Kongresu Biometanu, która odbędzie się 20-21 maja 2025 w Poznaniu. Kongres będzie znakomitą okazją do oceny sytuacji w branży, w szczególności w kotekście przyszłości jaka czeka rynek biometanu.
Kongres jest zorganizowany w formule Conference&Expo, tworząc przestrzeń zarówno do poznania uwarunkowań rynku biometanu w Polsce oraz dotychczasowych doświadczeń prowadzących instalacje, jak i oferty dostawców technologii.
W bieżącym tygodniu będą miały miejsce dwa ważne wydarzenia:
- Targi Ekotech 2025: 8-10 kwietnia w Kielcach
- Kongres Carbon Capture (CCS): 10 kwietnia 2025 w Poznaniu
Serdecznie zapraszamy
Na stronie KOBiZE zostały opublikowane dwa ważne komunikaty:
1. Komunikat o próbach wyłudzania danych za pomocą wiadomości e-mail podszywających się pod KOBiZE i kierujących na fałszywy panel logowania
Komunikat jest ważnym sygnałem o zauważeniu przez przestępców potencjału systemów sprawozdawczych. Rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności wobec wiadomosci dotyczących wszystkich systemów sprawozdawczych, w tym GUS i E-PRTR. W razie utraty danych logowania należy bezzwłocznie skontaktować się z administratorem systemu.
2. Raport o najczęściej występujących błędach przy wprowadzaniu danych do systemu CBAM
Pozostałe dokumenty dotyczace CBAM są dostępne pod adresem
ttps://www.kobize.pl/pl/article/cbam/id/2453/materialy-do-pobrania
Jest już dostępna aplikacja Ślad C opracowana przez Ryszarda Samocia – twórcy wiodącego oprogramowania do obliczeń rozprzestrzeniania substancji w powietrzu Operat FB.
Aplikacja umożliwia obliczenia śladu węglowego wg protokołu GHG we wszystkich trzech zakresach, w tym upstream i downstream zakresu III, w jakości oprogramowania Proeko RS.
Aplikacja jest skierowana do zakładów i podmiotów, a także do firm zajmujących się usługowo wyznaczaniem śladu węglowego, tak by obliczenia były intuicyjne i najprostsze jak to tylko możliwe. Licencja zapewnia dostęp do aktualizowanej na bieżąco bazy wskaźników.
Szczegółowy opis aplikacji znajduje się na stronie:
W minionym tygodniu Komisja Europejska poprzez EU-BRITE opublikowała projekt BREFu dla przemysłu ceramicznego (CER). Dokument jest pierwszym projektem opracowanym według zasad znowelizowanej dyrektywy o emisjach przemysłowych, tak zwanej dyrektywy IED 2.0.
BREF obejmuje projekt konkluzji BAT.
W zakresie głębokiej transformacji przemysłowej (pkt 5.2) w konkluzjach zaproponowano zastąpienie tradycyjnych paliw energią elektryczną lub wodorem.
Przejdź do Projekt dokumentu referencyjnego BREF dla przemysłu ceramicznego
Na stronie KOBiZE (w zbiorze materiałów pomocniczych) zostało opublikowane opracowanie pt. Wskaźniki emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw dla źródeł o nominalnej mocy cieplnej do 5 MW, zastosowane do automatycznego wyliczenia emisji w raportach do Krajowej bazy za lata 2022-2024.
W zbiorze poradników dotyczących sporządzania i wprowadzania raportów do Krajowej bazy znajduje się natomiast opracowanie pt. Kotły i inne stacjonarne urządzenia techniczne, w których następuje proces spalania paliw (w celu wytworzenia ciepła lub energii elektrycznej), w raportach do Krajowej bazy za lata 2023-2024. Jest ono dostępne pod adresem
https://krajowabaza.kobize.pl/docs/Poradnik_KB-ISP_2023-2024v1.pdf
Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego zostały opublikowane terminy złożenia sprawozdania OS-1 (sprawozdania o emisji zanieczyszczeń powietrza oraz o stanie urządzeń oczyszczających).
Sprawozdanie z danymi za rok 2024 będzie można składać od dnia 10.02.2025 r. do dnia 27.02.2025 r.
Terminy oraz wzór sprawozdania OS-1 zostały opublikowane pod adresem:
https://form.stat.gov.pl/formularze/2025/index.htm
Logowanie do portalu sprawozdawczego oraz informacje dodatkowe są dostępne pod adresem:
Zimowa edycja szkolenia Specjalista ds. Emisji odbędzie się w dniach 4-5 marca 2025.
Szkolenie jest adresowane do specjalistów ds. ochrony środowiska w zakładach produkcyjnych, specjalistów z firm konsultingowych oraz urzędników.
Dwa intensywne dni szkolenia poświęcamy w całości zarządzaniu emisjami do powietrza w zakładach przemysłowych. Zakres szkolenia obejmuje:
- obliczenia emisji
- wymagania prawne
- sprawozdawczość i opłaty
- nadzór nad dokumentacją, w tym nad wnioskami o pozwolenia
- szczegółowe omówienie postępowań kompensacyjnych z art. 225 P.o.ś.
- przygotowanie instalacji do pomiarów
Szczegółowe informacje o szkoleniu są dostępne na stronie:
https://wszystkooemisjach.pl/585/specjalista-ds-emisji-szkolenie-4-5032025
W minionym tygodniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane sprostowanie konkluzji BAT dla sektora kuźni i odlewni. Tekst sprostowania jest dostępny na stronie: